Uczestniczymy w programie „Żółty Talerz”.
Program zainicjowany przez Dominikę i Sebastiana Kulczyka ma w założeniu wspierać system dożywania dzieci w Polsce. W jego przygotowanie zaangażowano pięć największych organizacji pomagających dzieciom, wśród nich znalazło się Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.
Program realizowany jest w placówkach TPD OM w Wieruszowie. Koordynatorem działań realizowanych w projekcie jest Koło TPD Wyszanów. Zajęcia warsztatowe dla dzieci uczestniczących w zajęciach świetlicowych i dorosłych tj. rodziców, opiekunów i osób z najbliższego otoczenia realizowane będą wymiennie w Wyszanowie, Pieczyskach, Mirkowie, Podzamczu i Wieruszowie. Oprócz zaplanowanych w projekcie działań warsztatowych i spotkań informacyjnych w miesiącach wakacyjnych odbędą się 2 imprezy plenerowe, podczas których oprócz dobrej zabawy tj. oferty kulturalnej i sportowej zorganizowane będą stoiska ze zdrową żywnością i konsultacjami specjalistów na ten temat. Dzieci, rodzice i opiekunowie przygotowywać i konsumować będą w trakcie trwania imprezy przygotowane potrawy. Równolegle w trakcie trwania imprezy w pomieszczeniach zamkniętych odbywać się będą tematyczne warsztaty dla rodziców, opiekunów, osób z najbliższego otoczenia, wolontariuszy itp. zgodnie z opracowaną tematyką merytoryczną. Udzielane będą również uczestnikom szkolenia indywidualne konsultacje dietetyczne dot. zdrowego odżywiania oraz problemów z jakimi na co dzień borykają się dzieci oraz ich najbliżsi.
Warsztaty “Jesienne przysmaki”
Nasz udział w realizacji programu “Żółty talerz” polegał na zorganizowaniu, w dniu 25 października, zajęć warsztatowych na temat “Jesienne przysmaki”. W rolę szkolnego szefa kuchni wcieliła się pani Anna Znamirowska, która zaopatrzyła kuchenny sklepik w warzywa i owoce (niejednokrotnie widziane i próbowane przez uczestników pierwszy raz). Załączony do projektu scenariusz zakładał wykonanie zdrowego posiłku z wykorzystaniem warzyw i owoców. Uczestnicy zajęć samodzielnie dobierali składniki i wykonywali przysmaki: sałatki owocowe, surówki warzywne, sok. W czasie zajęć, jak to w kuchni bywa, rozmawiano na tematy związane z wartościami odżywczymi warzyw i owoców, potrzebą ich spożywania. I tak przyjemne z pożytecznym okazało się krokiem ku zdrowemu odżywianiu.
“Święta tuż, tuż”
Kolejna odsłona realizacji Programu systemu żywienia dzieci w Polsce „Żółty talerz” odbyła się 14 grudnia i miała charakter zajęć warsztatowych “Święta tuż, tuż”. Tajemniczy tytuł warsztatów krył zadanie polegające na przygotowaniu świątecznych pierników. Zanim pierniki upieczono uczestnicy poznali różne produkty, niezbędne do wykonania zadania: od mąki przez jajka, miód aż po aromatyczne przyprawy. Piernikowa akcja była także okazją do rozwijania wielu umiejętności matematycznych: tworzenie procedur, następstwo czasowe, odmierzanie ilości. Wspólne pieczenie okazało się świetną zabawą i kolejną lekcją na temat zdrowego odżywiania. W oczekiwaniu na pieczone pierniczki adepci sztuki cukierniczej słuchali świątecznych piosenek, dzielili się wiadomościami na temat zdrowych, świątecznych przysmaków . Momentem kulminacyjnym było wspólne dekorowanie. Młodym piekarzom nie brakło pomysłów i wyobraźni w tworzeniu oryginalnych świątecznych smakołyków. W 100% wykorzystali okazję, aby wykazać się inwencją twórczą i przyozdobić każde ciasteczko według własnego pomysłu. Wspólne pieczenie pierników okazało się świetnym sposobem na spędzenie grudniowego popołudnia w szkole.
Zdrowe — świąteczne przysmaki
Mikołajkowe spotkanie uczniów, przedszkolaków i ich rodziców stało się okazją do przygotowania zdrowych przysmaków świątecznych i poważnej rozmowy z rodzicami o zdrowym odżywianiu w ramach warsztatów na temat otyłości dzieci i młodzieży. 8 grudnia w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Pieczyskach, oprócz radości ze spotkania z Mikołajem, wybrzmiał ton troski o zdrowe żywienie i niepokoju w związku z konsekwencjami błędów żywieniowych. „Najważniejszym krokiem, jaki można wykonać dla budowania zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci, jest zbudowanie ich dla samego siebie. Dziecko nie powinno mieć wrażenia, że nadeszła rewolucja, która wywraca do góry nogami wszystkie jego przyzwyczajenia — to powinien być płynny proces, który przejdzie bezboleśnie w całej rodzinie. Najłatwiej będzie wykonać pierwszy krok ku zdrowszemu stylowi życia, gdy zaakceptuje się fakt, że nie trzeba od razu wprowadzać wszystkich zaleceń jakie tylko napotka się w Internecie. Wystarczą drobne zmiany, bo zdrowsze jedzenie to już i tak dużo więcej, niż całkowicie niezdrowe. Przykład idzie z góry — nasze dzieci powielają schematy, które wykonujemy my, rodzice. Dlatego, by dziecko nie piło gazowanych napojów jedząc chipsy przed telewizorem, nie może być tych produktów w domu. To wyzwanie dla całej rodziny, które zaowocuje lepszą sytuacją zdrowotną dziecka i jego rodziców…” To kwintesencja spotkania, którego finalnym punktem był poczęstunek z sokami owocowymi, mandarynkami, bananami, jabłkami i ciastem wykonanym przez mamy, suszonymi owocami ‑świetny przykład, że można zjeść smacznie i zdrowo.
Kilka zdań o Programie “Żółty Talerz”
„Żółty Talerz” przygotował dla dzieci już ponad ćwierć miliona posiłków!
Czy jeden obiad może zmienić całe życie dziecka? Może, jeśli stanie się początkiem drogi ku normalności. – Ta normalność to wcale nie talerz zupy dla każdego, ale o wiele więcej. To pełnowartościowy posiłek. Taki, którego dziecko często dotąd nie widziało i nie jadło – podkreślają organizatorzy programu „Żółty Talerz”, w którym pięć największych polskich organizacji pomocowych na zaproszenie Kulczyk Foundation zaczęło realizować wspólne cele. Efekt to 276058 posiłków wydanych do tej chwili. A do sierpnia 2017 roku będzie ich być milion!
Do programu „Żółty Talerz”, któremu patronuje Rzecznik Praw Dziecka, Kulczyk Foundation zaprosiła: Caritas, Banki Żywności, TPD, PCK i SOS Wioski Dziecięce. Dominika i Sebastian Kulczyk na program we wrześniu tego roku przeznaczyli 4 miliony zł, po to, by ciągu 12 miesięcy dzieci otrzymały łącznie właśnie 1 milion pełnowartościowych posiłków. „Żółty Talerz” w założeniu ma być wsparciem dla ogólnopolskiego systemu żywienia dzieci jako unikalny standard pomocy. Unikalny, bo wszystkie zaproszone organizacje realizują te same cztery cele. – Po pierwsze, więcej zdrowo odżywiających się dzieci, po drugie, lepsze jakościowo i zdrowsze jedzenie, po trzecie, łatwiejszy dostęp do wiedzy o zdrowym żywieniu, wreszcie po czwarte, mobilizacja dorosłych do pomocy w żywieniu dzieci – wylicza Marta Schmude-Olczak, Dyrektor Zarządzający Kulczyk Foundation.
Z programu w ciągu 12 miesięcy ma skorzystać ponad 6 tys. dzieci. – Szczególnie teraz zimą tak wielkie znaczenie ma posiłek, który daje dzieciom energię i zdrowie. Po kilku pierwszych miesiącach prowadzenia programu widzimy, jak ważne jest, by w szkole była kuchnia, a w niej przygotowywano pełnowartościowe jedzenie. Bardzo dużo dzieci, ze względu na odrobinę przekraczające dolny pułap dochody rodziców, nie jest objętych oficjalnym systemem dożywiania, co nie znaczy, że nie potrzebują pomocy żywieniowej. Gdy jest kuchnia, można starać się o to, aby także dla nich też starczyło zdrowego jedzenia. Natomiast gdy w szkole jest catering, trafia do niej wyliczona liczba posiłków, wówczas takich możliwości nie ma. Dlatego bardzo zależy nam, aby mobilizować się lokalnie, aby wesprzeć miejscową stołówkę dla dzieci – podkreśla Marta Schmude-Olczak.
„Róbmy pasty!”
Pod takim hasłem, w dniu 15 marca, przystąpiliśmy do realizacji kolejnego punktu programu „Żółty talerz”. Tym razem zadanie polegało na przygotowaniu smacznego i zdrowego śniadania, drugiego śniadania lub kolacji. Na liście składników znalazły się m.in.: bazylia, kolendra, czosnek, słonecznik, dynia, awokado, jogurt naturalny, twarożek, serek homogenizowany, rzodkiewka, ogórek zielony, ogórek kiszony, szczypiorek, sałata, jajko, pomidor. W różnych proporcjach i składzie zostały one połączone tak, aby powstała pyszna pasta. Przysmaki, przygotowane przez kucharzy w sześciu grupach, zgodnie z przeznaczeniem znalazły miejsce w brzuchach. W czasie spotkania ogólnego omówiono i zademonstrowano kolegom i koleżankom pasty jajeczne, serowe, awokadowe, twarożkowe. Świetne wykonanie i odpowiednia reklama przysmaków była wstępem do dalszej konsumpcji. Na podstawie wypowiedzi dzieciaków wnioskujemy, że dzisiejsza znajomość z pastą przerodzi się w przyjaźń. I o to chodzi w procesie wdrażania do zdrowego odżywiania.
„Żółty Talerz to program wsparcia systemu żywienia dzieci poprzez działanie tam, gdzie konkretne dziecko siada do posiłku”. W ramach programu Dominika i Sebastian Kulczyk, fundatorzy Kulczyk Foundation, przeznaczyli 4 miliony złotych na realizację czterech strategicznych celów w perspektywie 12 miesięcy:
- Więcej dzieci jedzących w stołówce
- Lepsze jakościowo i zdrowsze jedzenie
- Mobilizacja dorosłych do pomocy w żywieniu dzieci
- Łatwiejszy dostęp do wiedzy o zdrowym żywieniu
Szkoła Podstawowa w Pieczyskach wraz z Kołem TPD, w kolejnym działaniu, potwierdziła ich realizację. Dorośli pozwolili na zaplanowanie przez dzieci zdrowego i smacznego posiłku. Po zdrowych pastach, pysznych domowych piernikach, jesiennych surówkach przyszła pora na zdrowe hamburgery i przysmaki owocowe. W realizacji ambitnego pomysłu na przygotowanie zdrowego hamburgera pomogła strona Masterchef Junior i dorośli, którzy przygotowali hamburgerowe bułki i mięsną wkładkę. Reszta należała do szóstoklasistów. W taki sposób sfinalizowano także wyzwania programu:
- „Dziecko zje dobrze tylko wtedy, jeśli wszystkim wokół będzie na tym zależało.
- Także samo dziecko, jeśli damy mu taką wiedzę, może nauczyć dorosłych, co znaczy prawidłowe żywienie!”
„Najłatwiejsze ciasto w świecie”
Tytuł znanej przedszkolakom i uczniom piosenki był myślą przewodnią kolejnego zadania realizowanego w naszej szkole w ramach Programu „Żółty Talerz”. 23 maja uczniowie i przedszkolaki a zarazem uczestnicy zajęć Koła TPD wcielili się w cukierników. Sztuce kulinarnej towarzyszyły zadania matematyczne polegające na ważeniu, dodawaniu, odejmowaniu, dzieleniu oraz plastyczne w zakresie sztuki dekorowania smakołyków. W najłatwiejszym cieście znalazły się zdrowe owoce i smaczna czekolada. Zgromadzone produkty umożliwiły młodym kucharzom i ich opiekunom wykonanie babeczek i bakaliowych ciastek. Smakołyki osłodziły wszystkim wtorkowy, szkolny dzień i stały się inspiracją do przygotowania słodkich niespodzianek z okazji Dnia Matki.