W roku szkolnym 2002/2003 szkoła uczestniczyła w akcji „Szkoła z klasą” organizowanej przez „Gazetę Wyborczą”, Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej i pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Aleksandra Kwaśniewskiego. Pomysł na ten program był następujący. Ogłoszono sześć zasad dobrej szkoły.
Do każdej z tych zasad zostały przygotowane zadania, które mogły zostać podjętej zrealizowane przez szkoły, uczestniczące w programie. Wszystkie zadania wybrane w ramach akcji zostały zaliczone. Akcja zakończona została przyznaniem certyfikatu “Szkoły z klasą”. Nasza szkoła znalazła się w gronie 3118 szkół z całej Polski (w tym jedynie 1808 szkół podstawowych), które otrzymały tytuł “Szkoły z klasą”.
O tytuł “Ucznia z klasą” ubiegało się 6 uczniów, którzy tworzyli zespoły realizujących w ramach zadań: Badam świat, Jestem twórcą i Pomagam innym następujące projekty: „Cudze chwalicie, swego nie znacie — czyli najpiękniejsze miejsca naszej okolicy”, “Wasz dar — mój uśmiech i szczęśliwe dzieciństwo”, “Z wizytą na Olimpie”. Koordynatorem programu “Uczeń z klasą” była pani Anna Noga. W ramach programu — uczniowie biorący w nim udział, od początku roku szkolnego 2007/2008 pracowali nad realizacją zadań. Swoją pracę dokumentowali na blogach publikowanych w Internecie na stronie www.szkolazklasa.pl. Zobowiązani byli również do śledzenia wysiłków innych szkół i komentowania ich pracy. Efektem końcowym realizacji projektów uczniowskich były prezentacje publikowane w Internecie. W kwietniu zakończone zostały prace, a Komisja “Szkoły z Klasą” rozpoczęła sprawdzanie prezentacji, którego celem było przyznanie tytułu “Uczniowie z klasą”.
W roku szkolnym 2008/2009 cała społeczność szkolna a także środowisko lokalne zaangażowano do III edycji programu społecznego “Szkoła bez przemocy”. Zrealizowano mnóstwo działań na rzecz bezpiecznej oraz wolnej od agresji i przemocy szkoły. W roku szkolnym 2010/2011 przystępujemy do programu ponownie.
W roku szkolnym 2010/2011 cała społeczność szkolna przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Bezpieczne Wakacje, której celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież i dorosłych.
W roku szkolnym 2011/12 uzyskaliśmy certyfikat Szkoły przyjaznej dla sześciolatka. Zdobycie tytułu umozliwiło nam zajęcie III miejsca w województwie łódzkim w konkursie Ministra Edukacji Narodowej “Mam 6 lat”.
Nasza szkoła to „Szkoła przyjazna dla każdego”.
Konkurs promujący działania wzmacniające bezpieczne i efektywne funkcjonowanie w szkołach uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka polegał na opisaniu i udokumentowaniu działań podejmowanych przez szkołę.
Wzięliśmy udział w I edycji tego konkursu, aby pokazać, że nasza szkoła jest miejscem przyjaznym dla każdego, dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Świadczą o tym nasze wspólne sukcesy.
Konkurs „Szkoła przyjazna dla każdego” uwzględniał działania ukierunkowane na rzecz włączania uczniów niepełnosprawnych do kształcenia i edukacji w szkole ogólnodostępnej.
Słowa pana Tadeusza Sławeckiego Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej są dla nas dużym wyróżnieniem „… Państwa uczestnictwo w konkursie organizowanym przez Instytut Inicjatyw Pozarządowych jest namacalnym dowodem na to, iż szkoły podejmują szereg działań, aby zapewnić swoim uczniom bezpieczne i przyjazne warunki rozwoju”.
Certyfikat „Chronimy Dzieci”
„Aby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych Rada Ministrów uchwałą nr 130/2014 z dnia 8 lipca 2014 r. przyjęła rządowy program na lata 2014–2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”. Głównym celem programu jest zwiększenie skuteczności działań wychowawczych i profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa i tworzenie przyjaznego środowiska w szkołach i placówkach systemu oświaty” chronimydzieci.pl/wiedza. Od marca 2015 roku nasza szkoła realizowała zadania, aby osiągnąć standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem w ramach programu profilaktyki przemocy wobec dzieci i znaleźć się w nielicznym jeszcze gronie szkół z certyfikatem „Chronimy dzieci” chronimydzieci.pl/placowki. Autorem i koordynatorem programu jest Fundacja Dzieci Niczyje. Ideą programu jest przyznawanie certyfikatu „Chronimy Dzieci” placówkom, które spełniają wysoki poziom standardów ochrony dzieci oraz oferują wysoką jakość programów ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Na stronie Fundacji czytamy„ Dziecko, czyli osoba poniżej 18. roku życia, nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych i nie może w swoim imieniu skutecznie podejmować takich czynności. Nie może zatem zgłosić policji, prokuraturze czy sądowi rodzinnemu, że jest krzywdzone. W tej sytuacji na dorosłych, zwłaszcza profesjonalistach, którzy mają kontakt z dziećmi z racji wykonywanego zawodu, spoczywa szczególny obowiązek reagowania w przypadku podejrzenia, że dziecko doświadcza przemocy. Pracownicy placówek, mających kontakt z dziećmi powinni być szczególnie wyczuleni na wszelkiego rodzaju symptomy krzywdzenia dzieci, a także powinni posiadać wiedzę na temat odpowiedniego reagowania w sytuacjach, gdy bezpieczeństwo dziecka jest zagrożone – zarówno w środowisku domowym, kiedy sprawcą krzywdzenia jest członek rodziny, jak i podczas pobytu w placówce, gdy sprawcami są rówieśnicy lub członkowie personelu. Często to właśnie od poziomu wiedzy oraz wrażliwości personelu placówki, do której uczęszcza dziecko zależy poprawne rozpoznanie problemu krzywdzenia wobec dziecka, a także wdrożenie należytej i zgodnej z obowiązującym prawem interwencji – zarówno prawnej, jak i pozaprawnej. Polskie prawo nakłada na przedstawicieli placówek oświatowych konkretne obowiązki, związane ochroną dzieci przed krzywdzeniem oraz interweniowaniem w przypadkach podejrzenia krzywdzenia dziecka”. chronimydzieci.pl/wiedza
Certyfikat „ Dobrze zaPROJEKTowanej Szkoły 2019”
Kolejny raz Szkoła Podstawowa w Pieczyskach została wyróżniona i otrzymała certyfikat „ Dobrze zaPROJEKTowanej Szkoły 2019” za podejmowane działania na rzecz promowania pracy z uczniem metodą projektu oraz wspieranie młodzieży w podejmowaniu ambitnych wyzwań edukacyjnych. Certyfikat został przyznany w ramach Programu „ Projekt z klasą”. Realizowane działania dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze przez kadrę pedagogiczną w tej szkole mają na celu promowanie współpracy w grupie, uczenie zasad fair-play, nabywanie umiejętnosci radzenia sobie nawet z najtrudniejszymi zadaniami i nie poddawanie się. Patronem honorowym tej akcji było Ministerstwo Cyfryzacji, MEN, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Uniwersytet Jagieloński w Krakowie.