„Apetyt rośnie w miarę czytania”
„Czytanie mądra rzecz” to jedno z haseł ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Dlaczego? Ponieważ czytanie dziecku m. in. uczy języka i myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę, rozwija wyobraźnię, pomaga osiągnąć sukces w życiu. Z tych powodów w naszej szkole, w ostatnich dniach, miało miejsce wiele wydarzeń czytelniczych. Pierwszym z nich był trzeci konkurs czytelniczy „Mistrz Głośnego Czytania 2017”. Cel konkursu: uwrażliwianie dzieci na słowo pisane oraz kształcenie umiejętności pięknego czytania i rozumienia tekstu zrealizowany został poprzez czytanie fragmentów książki Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” i Marii Konopnickiej „Nasza szkapa”. Mistrzem Głośnego Czytania 2017 w kategorii klas II i III został Wiktor Zając, w kategorii klas IV-VI – Wiktoria Małyska. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy nagrody książkowe. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Była to prawdziwa „wiktoria” promocji czytelnictwa wśród wszystkich uczniów szkoły.
W Dniu Dziecka uczniowie i pracownicy szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. W ten sposób szkoła przyłączyła się do bicia rekordu czytania. O godzinie 10.00, razem z uczniami z całej Polski, wszyscy czytali swoje ulubione książki na szkolnym korytarzu. 90 osób to niewielki wkład ilościowy, ale satysfakcja ogromna, że w tym momencie jest się „małą śrubką wielkiej machiny czytelniczej w całej Polsce”. Z niecierpliwością oczekujemy wyników i informacji o pobiciu ubiegłorocznego rekordu.
„Mądra szkoła czyta dzieciom” to kolejne hasło XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, które zrealizowaliśmy 7 czerwca. Na spotkanie z wierszami Jana Brzechwy zaprosiliśmy do szkoły przedstawicieli instytucji i środowiska lokalnego. Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej reprezentowała pani Anita Chwołka, która przeczytała wiersz „Zapałka”. Zachowanie źle wychowanej „Kwoki” przedstawił pan Damian Pawlak z Komendy Powiatowej Policji. Pani Irena Kowalczyk z Miejsko — Gminnej Biblioteki Publicznej czytała wiersz „Leń”. Bibliotekę Powiatową reprezentowała dyrektor pani Katarzyna Idzikowska, która przedstawiła „Kłamczuchę”. Lokalną władzę reprezentowała sołtys Pieczysk pani Helena Ostrycharz, która poznała dzieci z „Kaczką dziwaczką”. Dyrektor szkoły Magdalena Gabas czytała wiersz „Na straganie”. Zainteresowanie przedszkolaków i uczniów klas I‑III tematyką wierszy znalazło odzwierciedlenie w przeprowadzonym „sprawdzianie czytelniczym”, który zdaliśmy na szóstkę.
Biblioteczne zajęcia
11 października 2017 r. klasa V odbyła zajęcia biblioteczne w filii MGBP w Pieczyskach. Okazją do odbycia zajęć był Ogólnopolski Dzień głośnego Czytania. Pani bibliotekarka czytała fragment książki „Charlie i fabryka czekolady”. Uczniowie dyskutowali na temat celowości czytania dzieciom. Każdy z uczniów przeczytał przygotowany przez siebie fragment z ulubionej książki.
25 października 2017 r klasy I i III , a 31 października klasa II uczestniczyły w filii biblioteki w Pieczyskach w zajęciach z okazji urodzin Kubusia Puchatka. Dzieci wysłuchały fragmentu książki o Kubusiu Puchatku, a następnie wykonały ilustracje do przeczytanego fragmentu książki.
W dniu 9 listopada uczestnicy zajęć koła teatralnego przebrani w ulubione kostiumy uczcili Międzynarodowy Dzień Postaci z bajki. Dyskutowali podczas pobytu w bibliotece o potrzebie czytania bajek. Opowiadali o bohaterach, którzy pozostali w ich pamięci. Przedstawili także fragmenty dwóch bajek.
23 listopada uczniowie klasy VI w ramach zajęć bibliotecznych poznali różne rodzaje katalogów, nauczyli się jak korzystać z katalogów znajdujących się w bibliotece.
23 listopada, w ramach Światowego Dnia Pluszowego Misia dzieci 3–4 latki oraz 5–6 latki oglądały książeczki o misiach. Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom krótką historyjkę o misiach, a dzieci zaśpiewały „misiowe” piosenki.
5 grudnia klasa IV i klasa VII na spotkaniu w filii biblioteki zapoznała się ze zwyczajami bożonarodzeniowymi. Czytana była także „Opowieść wigilijna”.