Bawimy się, uczymy i wesoło spędzamy czas, czyli krótko o TPD
Nasza szkoła pozyskała kolejne środki na poszerzenie oferty zajęć dla uczniów. Tym razem zgłosiliśmy swój projekt w otwartym konkursie ofert na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe i inne podmioty w 2013 roku ogłoszonym przez Burmistrza Wieruszowa. Zdobyte środki finansowe umożliwią funkcjonowanie przez kolejny rok Świetlicy Opiekuńczej Koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy Szkole Podstawowej w Pieczyskach. W każdy wtorek i czwartek do szkoły zmierzają ci, którzy chcą aktywnie spędzić popołudnie i skorzystać z bogatej oferty zajęć. Jedni są zwolennikami zajęć sportowych , dbają o kondycję i systematycznie ćwiczą w dwóch grupach wiekowych. Inni wolą kształcić umiejętności językowe i zmagają się z zawiłościami angielskiej gramatyki. Są też tacy, którzy posiadają zdolności plastyczne i doskonalą je podczas zajęć skupiających młodych amatorów sztuki plastycznej. Jest też oferta dla uczniów , którzy pragną doskonalić technikę czytania , pisania i liczenia. Zwolennicy i sympatycy teatru spotykają się na zajęciach teatralnych i zgłębiają tajniki tej dziedziny sztuki. W ofercie koła TPD są także wyjazdy. Wybierzemy się do Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu, do Ciemna we Wrocławiu i odwiedzimy kino Słońce w Wieruszowie. Duże zainteresowanie zajęciami i liczny udział w nich, szczególnie uczniów młodszych klas, motywują i przekonują do celowości naszych działań.
Zajęcia Świetlicy Opiekuńczej Koła TPD
przy Szkole Podstawowej w Pieczyskach
godz. 16.00 – 18.00
„Z kulturą, sztuką … za pan brat”
Jednym z celów, jaki w ramach otwartego konkursu ofert ogłoszonego przez Burmistrza Wieruszowa, realizuje Świetlica TPD jest umożliwienie dzieciom i młodzieży kontaktu ze sztuką i kulturą. Stąd pomysł sobotniego (15 czerwca) wyjazdu na premierę „Tedi i poszukiwacze zaginionego miasta” w Cinema City. Kinowa wyprawa do Wrocławia miała charakter integracyjny dzięki wspólnej inicjatywie Koła z Pieczysk i Świetlicy „Alternatywa” z Wieruszowa-Podzamcza.
Podróż i bilety wstępu zostały sfinansowane ze środków Gminy Wieruszów.
Przed uczestnikami projektu kolejne spotkania z kulturą i sztuką — najbliższe już w środę.
O poszukiwaniu „Błękitnego ptaka” i innych zajęciach
Tytuł projektu „ Z kulturą, sztuką i sportem za Pan Brat” zobowiązuje! Stąd kolejne artystyczne wyzwanie zrealizowane w niedzielę 29 września. Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Pieczyskach, uczestników zajęć w ramach Koła TPD, udała się na wycieczkę do Kalisza. Punktem docelowym był Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego. „Podczas sztuki przenieśliśmy się w odległy świat snu, wyobraźni, dziecięcej fantazji i nadziei. Okazało się, że poszukiwania tytułowego, błękitnego ptaka nie są takie łatwe, ale znalezienie go może pomóc innym w trudnych chwilach życia. W niebezpieczną, ale jakże owocną podróż wybrali się Tyltyl i Mytyl. Przemierzali krainę szczęścia i wiedzy, aby zrozumieć rzeczywistość”(recenzja uczestników). Młodzi adepci sztuki i teatru, którzy mieli możliwość obejrzenia przedstawienia, uczestniczą w zajęciach teatralnych. Przygotowują scenki, piszą własne scenariusze, zapoznają się z różnymi formami teatru. Obejrzenie sztuki w prawdziwym teatrze pozwala im na zdobycie cennej wiedzy dotyczącej gry profesjonalnych aktorów, doboru kostiumów i scenografii. Na pewno wykorzystają swoje spostrzeżenia podczas kolejnych przygotowań. Wyprawa nie obyła się bez niespodzianki, czyli pamiątkowych zdjęć z odtwórcą roli w jednym z popularnych seriali, Igorem Michalskim, który jest jednocześnie dyrektorem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.
Realizowany Projekt umożliwia uczniom udział nie tylko w zajęciach teatralnych. W godzinach popołudniowych spotykają się plastycy i sportowcy. Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia języka angielskiego i spotkania z kulturą i sztuką w formie wyjazdów do kina lub teatru.
Z teatralnego podwórka
Ostatnie spotkanie sympatyków teatru to zmierzenie się z tematyką zdrowia i czystego otoczenia. Wszystko to zostało ujęte w bardzo humorystycznej formie, czyli w scenariuszu o wiele znaczącym tytule „Czyste powietrze wdychamy, zarazkom się nie damy”. Młodzi aktorzy chętnie wcielili się w rolę zarazków, muchy, pająka, pszczoły, czy motyla. Równie chętnie przebierali się w stroje, które pomagają zrealizować wybrane scenki.
Na kolejnym spotkaniu duchy, duszki i inne tajemnicze stwory.
W obronie dziecięcych snów i marzeń…
W czwartkowe popołudnie gościliśmy w kinie “Słońce” w Wieruszowie. Na wielkim ekranie pojawił się Dziadek Nord zwany u nas Świętym Mikołajem, Piaskowy Dziadek, Zębowa Wróżka, Jack Mróz i Zając Wielkanocny. Nie zabrakło również czarnego charakteru, którym w tej historii był niegodziwy Mrok. Magiczna opowieść przeniosła nas w świat pełen tajemnic i niezwykłych zdarzeń. Przybliżyła nam również świąteczny nastrój i zbliżającą się wizytę Mikołaja.
Wyjazd był możliwy dzięki sfinansowaniu seansu ze środków Gminy Wieruszów w ramach projektu “Z kulturą i sztuką za Pan Brat” , a transportu z funduszu Rady Rodziców.
Rok 2013 „Z kulturą, sztuką i sportem za pan brat”
Dobiega końca realizacja zadania publicznego pod nazwą „Z kulturą, sztuką i sportem za pan brat” współfinansowanego ze środków Gminy Wieruszów. Projekt był odpowiedzią na zdiagnozowane problemy: brak organizacji czasu wolnego dla dzieci, mały odsetek dzieci korzystających z form kultury: kino, teatr. Przez cały rok uczestnicy zajęć świetlicowych, które odbywały w ramach funkcjonowania koła TPD realizowali zadania wzbogacające ich wiedzę o zagadnienia i umiejętności związane z kulturą, sztuką i sportem. Uzdolnieni plastycznie uczyli się różnych technik malarstwa, tworzyli swoje „dzieła”, aby zaprezentować je innym uczniom. Zwolennicy zabawy w teatr wcielali się w różne role, realizowali ciekawe scenariusze, szukali sposobów na pozbycie się tremy, ćwiczyli dykcję, pamięć i koncentrację. Pojechali także do prawdziwego teatru, aby zobaczyć, jak profesjonalni aktorzy radzą sobie na scenie. Ci, którzy chcieli doskonalić umiejętności związane z językiem angielskim, ćwiczyli gramatyczne zawiłości i słownictwo, poznawali kulturę i zwyczaje Wielkiej Brytanii. Wszyscy, którzy chcieli realizować się w sporcie, mogli uczestniczyć w różnego rodzaju rozgrywkach, trenować swoją ulubioną dyscyplinę sportu lub przygotowywać się do zawodów. Nie zabrakło także atrakcji w postaci czterech wyjazdów do kina i teatru. Realizacja projektu umożliwiła dzieciom i młodzieży w wieku 6–13 lat nie tylko ciekawe spędzanie popołudniowego czasu. Okazała się również wspaniałą formą integracji społeczności uczniowskiej, czego dowodem było przygotowanie jasełek z 25 aktorami w różnym wieku. Zaplanowane zajęcia sportowe wpłynęły korzystnie na rozwój fizyczny dzieci; zajęcia teatralne, wyjazdy do kina i teatru dostarczyły wielu pozytywnych emocji; zajęcia plastyczne i językowe stały się bodźcem do rozwijania zdolności i zainteresowań. Całkowita wartość projektu — 8830,00 ( w tym 5500,00 to dotacja). Wartym zaakcentowania jest fakt, że wynagrodzenie nauczycieli i obsługa administracyjna w kwocie 3180,00 , stanowiły wkład osobowy.