Zajęcia świetlicy Koła TPD
przy Szkole Podstawowej w Pieczyskach
godz. 16:00 – 18:00
„W świecie bajek i baśni”- zadanie współfinansowane ze środków Gminy Wieruszów
Pod takim hasłem od 24 lutego 2014 r. realizowane jest zadanie publiczne w ramach otwartego konkursu ofert. Głównym celem zadania jest organizowanie zajęć: plastycznych, teatralnych, sportowych, języka angielskiego, komputerowych. Projekt zakłada udział w spektaklu teatralnym i seansie kinowym. Uczestnikami projektu są dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie Szkoły Podstawowej w Pieczyskach. Zajęcia odbywają się we wtorki i czwartki w godzinach 16 – 18. Wartość Projektu: 10395,00 w tym: środki przekazane przez Gminę Wieruszów 5490,00; wkład osobowy (wolontariacka praca nauczycieli i praca społeczna członków) — 3000,00. W realizację zadania zostały zaangażowane także środki Rady Rodziców. Atrakcyjne formy wyjazdowe zostaną częściowo sfinansowane przez rodziców uczestników. Wycieczka do Opola, 24 kwietnia, wpisała się w realizację Projektu. 42 osobowa grupa dzieci i młodzieży obejrzała moskiewską rewię na lodzie „Śpiąca królewna”. Przepiękne stroje, doskonały taniec na łyżwach, niezwykła atmosfera i pięknie opowiedziana historia pewnej królewny wywarły na wszystkich niesamowite wrażenie. Być może staną się inspiracją do przygotowania spektaklu w czasie zajęć teatralnych.
Popisy aktorskie w Pieczyskach
Szansą dla prezentacji umiejętności aktorskich uczniów naszej szkoły, a zarazem reklamą realizowanego projektu „ Wśród bajek i baśni”(współfinansowanego ze środków Gminy Wieruszów), było spotkanie z kandydatami do oddziału przedszkolnego. Ponad czterdziestoosobowa grupa przyszłych przedszkolaków wraz z rodzicami obejrzała wzruszającą historię Królewny Śnieżki i bajkę o Kopciuszku. Dzieci bawiły się doskonale, a reakcje i zainteresowanie świadczą o tym, że wśród publiczności był pewnie niejeden chętny do zabawy w teatr. Dzięki realizowanemu projektowi możliwe jest funkcjonowanie różnorodnych zajęć. Dużym zainteresowaniem cieszą się między innymi zajęcia teatralne, których celem jest przygotowanie spektakli i uczestniczenie w kulturze przez duże K. Dla beneficjentów projektu w przyszłym roku szkolnym planowane są wyjazdy do teatru i kina.
95-lecie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Towarzystwo było i jest orędownikiem wszechstronnego rozwoju dzieci, wychowania ich na ludzi wrażliwych na krzywdę i niesprawiedliwość społeczną, uspołecznionych, gospodarnych, pracowitych, tolerancyjnych, dobrze przygotowanych do życia w rodzinie i demokratycznym społeczeństwie. Swoje dotychczasowe osiągnięcia Towarzystwo zawdzięcza przede wszystkim swym członkom, działaczom (w tym wysokiej klasy specjalistom), osobom bez reszty oddanym sprawom dzieci, których łączył, inspirował i mobilizował wspólny cel — dobro dzieci. Poza tym także temu, że to co robiło, odpowiadało zawsze najżywotniejszym potrzebom dzieci.
Towarzystwo na swój znaczący współudział w rozwoju rzecznictwa spraw i praw dziecka, w budzeniu powszechnej wrażliwości na jego zagrożenia, krzywdy i potrzeby. Hasło Towarzystwa “Wszystkie dzieci są nasze”, spopularyzowane z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka (Święta Dziecka), którego było przez wiele lat głównym inicjatorem i organizatorem, już na trwałe zagościło w społecznej świadomości. Korzystają na tym dzieci. W ostatnim okresie rośnie liczba rzeczników praw dziecka TPD i dziecięcych spraw, często tych najtrudniejszych, przez nich załatwionych.
Honorowy patronat nad obchodami 95-lecia TPD objęła małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska. To m.in. z tej okazji w dniu 26.06.2014 r. Pani Prezydentowa spotkała się z dziećmi z całej Polski — beneficjentami różnych działań opiekuńczo-wychowawczych realizowanych przez tą organizację. Wśród dziesięciorga dzieci z województwa łódzkiego znalazła się nasza uczennica Wiktoria Cichosz.
Popołudnie w świetlicy TPD
W czwartkowe popołudnie uczestnicy zajęć w świetlicy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci udali się do kina “Piast” w Ostrzeszowskim Centrum Kultury, aby obejrzeć adaptację filmową powieści Carlo Collodiego pt. “Pinokio”. Wyprawa została sfinansowana ze środków Gminy Wieruszów pozyskanych w ramach projektu „ W świecie bajek i baśni” i uczestniczyło w niej 35 uczniów. Ciekawie opowiedziana historia drewnianej kukiełki i ponadczasowe wartości w życiu człowieka sprawiły, że oglądający chętnie rozmawiali o filmie jeszcze w drodze powrotnej. Szczególnie cieszyli się z wyjazdu uczniowie klasy IV, gdyż “Pinokio” to ich lektura i będą mogli porównać powieść z adaptacją. Kontynuacją tego miłego popołudnia były dwa konkursy: plastyczny i literacki. Oto wyniki:
W konkursie plastycznym wyróżniono prace następujących uczniów:
- Wiktoria Małyska, klasa IV
- Małgorzata Dąbik, klasa III
- Wiktoria Wojnarowska, klasa I
Uczniowie klasy V i VI napisali krótkie recenzje. W tej kategorii mistrzem pióra okazał się Kacper Kos z klasy V. Oto najciekawsze fragmenty wybranych recenzji:
„Jest to film familijny.” — Kacper Kos
„Były śmieszne momenty, wkradły się również wzruszające sceny, nie zabrakło też strachu.” — Kacper Kos
„Jest to bardzo interesująca, a zarazem ciekawa bajka dla widzów w każdym wieku.” — Marta Gabas
„Uważam, że powinna się podobać każdemu potencjalnemu widzowi.” — Marta Gabas
„Obejrzałam już kiedyś film pt. „Pinokio”, ale ta nowa wersja jest o wiele lepsza.” — Wiktoria Trzeciak „Lalka przeżyła wiele przygód, niektóre z nich uczą jak nie wolno postępować, ponieważ można wiele przez to stracić.” — Wiktoria Trzeciak
„Podobało mi się, gdy Pinokio występował w teatrze lalek i rozkręcał zabawę.” — Maciej Puchalski
„Film „Pinokio” to bajka dla całej rodziny.” — Magdalena Zawierta
„Film pt. ”Pinokio” był fajny i spełnił moje oczekiwania.” — Maciej Puchalski
„Polecam ten film wszystkim, którzy w najbliższym czasie wybierają się do kina.” — Kacper Kos
Żegnają się z bajkami i baśniami
Realizatorzy Projektu „ W świecie bajek i baśni” – dziewięć nauczycielek ze Szkoły Podstawowej w Pieczyskach wraz z czterdziestoma uczestnikami zmierzają do finiszu realizacji zadania publicznego. Projekt był odpowiedzią na otwarty konkurs ofert ogłoszony na początku 2014 r. przez Burmistrza Wieruszowa. Trwają ostatnie przygotowania do Jasełek, które są kulminacją realizacji m.in. zajęć teatralnych. Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci składa oferty na realizację zadań od kilku lat. Środki finansowe pozyskane w ten sposób umożliwiają organizację zajęć popołudniowych dla dzieci i młodzieży.
W roku 2014 z budżetu Gminy Wieruszów pozyskano 5490,00. Koszt całkowity Projektu 10395,00. Kwotę 4905,00 stanowią środki własne i wkład osobowy (praca społeczna i wolontariacka). Projekt „W świecie bajek i baśni” przybliżył uczestnikom cudowny świat fantazji, rozbudził ich wyobraźnię, stworzył szansę do obejrzenia ciekawych filmów( „Pszczółka Maja”, „ Pinokio”) i rewii na lodzie pt. „Śpiąca Królewna”. Wszystkim zajęciom towarzyszyła tematyka baśniowo-bajkowa. Nic więc dziwnego, że jednym z ważniejszych osiągnięć jest podniesienie poziomu czytelnictwa wśród uczniów. Popołudniowe spotkania, we wtorki i czwartki w godz.16.00–18.00, stanowiły alternatywę dla telewizji i gier komputerowych. Chociaż w harmonogramie znalazły się zajęcia komputerowe, ich tematyką było m.in. wykorzystanie technik komputerowych do przygotowania ilustracji do ulubionych baśni, wykonanie projektu „ Bajka”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia języka angielskiego, których produktem jest przedstawienie” Piotruś Pan”. Co prawda na zajęciach sportowych nie było „bajania”, ale wyniki testów sprawnościowych wskazują, że udział w nich wpłynął na sprawność fizyczną uczestników. Wiele ciekawych wytworów powstało w czasie zajęć plastycznych. Diagnoza oczekiwań uczniów i lokalnego środowiska potwierdza potrzebę organizowania zajęć pozaszkolnych. Z niecierpliwością oczekujemy na ogłoszenie konkursu.
Materiał współfinansowano ze środków Gminy Wieruszów
“Piotruś Pan”
19 grudnia uczestnicy zajęć języka angielskiego popisali się swoimi umiejętnościami językowymi podczas przedstawienia „Piotruś Pan”. Grupa, pod kierunkiem pani Anny Znamirowskiej wsparta przez kolegów i koleżanki z klasy IV, przygotowała świetną scenografię i super muzykę. Tytułową rolę odegrał Hubert Szczepański. W rolę Kapitana Haka wcielił się Piotr Mrożek. Wendy zagrała, Wiktoria Małyska, a Dzwoneczkiem została Julia Ciborska. Mateusz Krzyżanowski wystąpił w roli Michasia, a Maciej Sowa — Jasia. Przedstawienie nie odbyłoby się bez niepokornych piratów: Klaudiusza Idasiaka, Macieja Żurka i Karola Ganczarka, cudownych zagubionych chłopców: Oliwiera Wojnarowskiego, Szymona Gabasa i Mikołaja Sojki oraz groźnego krokodyla Tik-Taka – Kornelii Figiel.
Przedstawienie pragniemy wystawić dla naszych rodziców i dziadków.